Nowy ambasador Indonezji w Polsce – Peter F. Gontha zapowiada starania o zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Indonezją. Wspomniał budowie statków w polskich stoczniach, budowie autobusów, imporcie jabłek i nabiału.

 

Obecnie roczna wartość polsko-indonezyjskiej wymiany handlowej wynosi zaledwie 850 milionów dolarów, w tym nadwyżka Indonezji to ponad 300 mln dolarów. Celem Indonezji będzie zwiększenie wymiany handlowej o 300%. Indonezja wierzy, że oba kraje bez problemu powinny osiągnąć wymianę handlową o wartości co najmniej 1,5 miliarda do 2 miliardów rocznie. W ostatnich latach Indonezja importowała z Polski głównie produkty przemysłu chemicznego, maszyny czy produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in. nabiał. Z kolei Polska sprowadzała maszyny, wyroby przemysłu chemicznego, wyroby przemysłu lekkiego i artykuły rolno-spożywcze.

 

 Zdaniem ambasadora Indonezja mogłaby w najbliższych latach zwiększyć import polskiego nabiału, produktów rolnych, owoców, specjalistycznych technologii czy sprzętu obronnego, ale też mleka w proszku. Ambasador wskazuje, że Indonezja, kraj ok. 17 tysięcy wysp, mogłaby współpracować też z Polską w przemyśle morskim, głównie stoczniowym. Jest to związane z tym, że jednym z priorytetów obecnego rządu w Dżakarcie jest kilkukrotne zwiększenie połowu i eksportu ryb.
 
Głównymi partnerami handlowymi Indonezji są kraje Azji: Chiny, Japonia, Singapur, Indie, Malezja, Korea Południowa, a także Unia Europejska, Australia i USA. Indonezja eksportowała w ostatnich latach przede wszystkim węgiel, ropę naftową i gaz ziemny, kauczuk, oleje roślinne, odzież, kawę. Importowała maszyny i urządzenia oraz sprzęt elektryczny, ropę naftową, wyroby metalowe, produkty chemiczne, pojazdy, statki, samoloty i sprzęt transportowy, odzież i obuwie.
 
Źródło: Forbes.pl

 

 

 

Większa współpraca z Indonezją?
08 kwietnia 2015

Copyright 2018 Kompass sp. z o.o.

Created in WebWave CMS

NASZA OFERTA

ul. Wita Stwosza 48

Warszawa

+48 (22) 255 92 70

info@kompass.com.pl

KONTAKT