Poprawa sytuacji gospodarczej Polski przekłada się coraz bardziej zauważalnie na rynek pracy. Mimo sezonowego wzrostu bezrobocia liczba osób bez pracy w perspektywie rocznej maleje. Największym zainteresowaniem, tak jak to ma miejsce od dłuższego czasu, cieszą się wysoko wykwalifikowani specjaliści z sektora IT i produkcji. Nieco trudniej mogą mieć osoby, które oczekują na podjęcie prac sezonowych w rolnictwie. Prace tego rodzaju najbardziej ucierpiały na skutek rosyjskiego embarga.

 

Według resortu pracy i ministra Kosiniaka-Kamysza prognoza spadku oscyluje w okolicach 9,5%. GUS podaje, że w styczniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 12%, co oznacza wzrost w stosunku do grudnia, ale znaczący spadek w ujęciu rocznym (14%). Według prognoz resortu pracy w lutym bezrobocie było na takim samym poziomie, co w styczniu.

 

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1919,5 tys. osób. Młodzi do 24. roku życia stanowili 24,5 proc. ogólnej liczby nowo zarejestrowanych (przed miesiącem – 26,8 proc.; przed rokiem – 25,7 proc.). Eksperci prognozują, że bezrobocie będzie powoli spadało. Jego poziom na koniec 2015 roku może być w okolicach 10,5%.

 

Obecnie na rynku pracy szczególnie widoczne są i w najbliższym czasie będą dwie tendencje. Pierwsza dotyczy rosnącego zapotrzebowania na pracowników wysoko wykwalifikowanych (np. w produkcji, centrach usług wspólnych i IT), druga – prawdopodobnego spadku liczby ofert prac sezonowych, szczególnie w rolnictwie.  To efekt problemów rolników, które są spowodowane rosyjskim embargiem. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji geopolitycznej.

 

Źródło: Newseria/infoPraca.pl

 

 

Przez embargo cierpią prace sezonowe
24 marca 2015

Copyright 2018 Kompass sp. z o.o.

Created in WebWave CMS

NASZA OFERTA

ul. Wita Stwosza 48

Warszawa

+48 (22) 255 92 70

info@kompass.com.pl

KONTAKT