Polska gospodarka doskonale poradziła sobie z kryzysem na Wschodzie – uważa wicepremier Janusz Piechociński. Potwierdza to rosnący eksport i wzrost sprzedaży polskich towarów na rynkach, na których jeszcze niedawno rodzime firmy obecne były zaledwie symbolicznie.

 

Wartość polskich towarów eksportowanych do Rosji spadła w roku 2014 aż o 14%, co oznacza spadek wartości eksportu o 1,5 miliarda złotych. Po części było to wynikiem wzajemnych sankcji, jednak główna przyczyna słabnącej sprzedaży na Wschodzie tkwi w kryzysie, jaki przeżywa tamtejsza gospodarka. 1,5 miliarda złotych, to niewiele w skali polskiego eksportu. Jak wstępnie policzył Główny Urząd Statystyczny, w 2014 roku jego wartość przekroczyła 682 mld zł i była o 5,3 proc. wyższa niż w 2013 roku. W polskim handlu zagranicznym Rosja odgrywa więc coraz mniejszą rolę i kupując przez rok towary za 29 mld zł jest na szóstej pozycji, wyprzedzona nawet przez małe Czechy.

 

“Już na początku stycznia 2014 roku zbudowaliśmy mechanizm przerzucania tego, co się da przerzucić, na inne rynki. Wskazaliśmy 15 alternatywnych rynków, 5 krajów o podobnej strukturze gospodarczej. Tam przekładaliśmy towary, które nie sprzedawały się na rynku ukraińskim czy rosyjskim” – mówi wicepremier i minister gospodarki.Proszę zwrócić uwagę na to, że choćby w produktach mleczarskich Algieria pojawiła się na drugim miejscu po Niemczech” – dodaje wicepremier.

 

 

Źródło: Newseria.pl/Ministerstwo Gospodarki

 

 

Polski eksport rośnie i rośnie
18 marca 2015

Copyright 2018 Kompass sp. z o.o.

Created in WebWave CMS

NASZA OFERTA

ul. Wita Stwosza 48

Warszawa

+48 (22) 255 92 70

info@kompass.com.pl

KONTAKT