Prawdopodobnie polskie firmy współpracujące z Rosją będą miały poważny problem jeszcze w tym roku. W połowie roku eksperci prognozują falę upadłości tamtejszych firm, które nie radzą sobie z trwającym kryzysem. A to automatycznie oznacza problemy z odzyskaniem należności od upadających firm.

 

Wpływ kryzysu na kondycję rosyjskich firm widać coraz wyraźniej. W samym grudniu 2014 roku upadło tam ponad 1500 firm, aż o 23% więcej niż rok wcześniej. W styczniu 2015  upadłości było o 17% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

Atradius Credit Insurance spodziewa się szczytu upadłości w połowie roku 2015. Największe problemy mają i będą mieć firmy z branży spożywczej i rolnej, bo sankcje nałożone na import produktów spożywczych odbiły się negatywnie na całym rynku, szczególnie na segmencie rybnym, mięsnym i mlecznym. Lokalna produkcja nie jest w stanie uzupełnić braków rynku ze względu na ograniczenia w inwestycjach oraz dostępie do zagranicznych technologii i maszyn produkcyjnych. Niewiele lepiej radzą sobie branże: elektroniczna, AGD oraz teleinformatyczna. Wszystko z powodu spadku popytu na ich produkty i usługi.

 

Nie da się ukryć, że sytuacja gospodarcza Rosji jest coraz gorsza. Ekonomiści Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) szacują, że PKB Rosji w tym roku obniży się o 4,8%. Większość gałęzi gospodarki odczuje ten spadek, a niedawne obniżki cen ropy tylko pogarszają sytuację.

Eksport polskich firm do Rosji spadł w 2014 roku o ponad 17%.

 

 

Źródło: Newseria.pl/Atradius Credit Insurance

 

 

 

Kryzys w Rosji już za pół roku?
18 marca 2015

Copyright 2018 Kompass sp. z o.o.

Created in WebWave CMS

NASZA OFERTA

ul. Wita Stwosza 48

Warszawa

+48 (22) 255 92 70

info@kompass.com.pl

KONTAKT